Објавено на:

Ѓоковиќ го победи “системот”: Тенисерот ќе може да настапи на Вимблдон без да прими вакцина

t

Вакцината не е услов за Вимблдон!

На првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе му биде дозволено да ја брани титулата на овогодинешниот Вимблдон во Лондон и покрај тоа што не е вакциниран против корона вирусот.

Извршниот директор на турнирот Сали Болтон изјави дека „иако сите играчи се охрабруваат да се вакцинираат, тоа нема да биде услов за учество на третиот Грен слем турнир во сезоната“.

Претходно на Новак Ѓоковиќ не му беше дозволено да настапи на Австралија Опен поради непримена вакцина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Калин Ивановски не успеа да се пласира…

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде…

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм…

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата…

За последен пат ќе го гледаме Надал…

Шпанскиот тенисер се изјасни за својот утрешен…

Вимблдон го менува начинот на прогласување на…

Организаторите на најстариот Грен слем турнир, на…

Новак Ѓоковиќ ќе настапи на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ кажа дека планира да ја…