Објавено на:

Ѓоковиќ испиша историја: Го преслуша Федерер во Синсинати

t

Поранешниот светски рекет број еден, Новак Ѓоковиќ го преслуша Рожер Федерер во борбата за титулата на Мастерсот во Синсинати и на тој начин испиша нова страница во историјата на тенисот.

Имено Ѓоковиќ со денешниот триумф од 2-0 (6-4, 6-4) ги комплетираше сите девет турнири од серијата 1000 и на тој начин го освои „Златниот Мастерс“. Тој е првиот играч кој успеа да дојде до овој фантастичен резултат, откако АТП го воведе овој систем на натпреварување пред 28 години.

Што се однесува до самиот меч, Ноле беше подобар и поквалитетен ривал, во првиот сет успеа еднаш да му го одземе сервисот на Федерер, додека пак во вториот успеа да направи пресврт и да дојде до посакуваниот резултат и покрај тоа што Швајцарецот му го „украде“ сервисот во вториот гејм.

Ѓоковиќ со ова ја зголеми предноста во однос на Рожер во меѓусебните дуели, сега резултатот е 24-22.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал нема да биде ни во првите…

Дваесет и двократниот грен слем шампион Рафаел…

Калин Ивановски не успеа да се пласира…

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде…

Падна Ѓоковиќ: Данил Медведев е светски рекет…

Рускиот тенисер Данил Медведев се искачи на…

Фриц Зергел се сомнева во Надал: Користел…

Германскиот лекар, Фриц Зергел го сомничи Рафаел…

Тениски атракции во Скопје во јуни и…

ТЕНИСКИ АТРАКЦИИ ВО СКОПЈЕ ВО ЈУНИ И…