Објавено на:

Ѓоковиќ лесно го ,,скокна” 1/8 финалето и Вавринка

t

Нема дилеми, Новак Ѓоковиќ е во одлична форма во пресрет на Ролан Гарос. Имено Србинот денеска со 2:0 во сетови и со 6:2 и 6:2 во гемови, просто го “збриша“ Швајцарецот Стан Вавринка и се пласира во 1/4 финалето на мастерсот во Рим. Овој меч траеше само еден час и 16 минути, а Новак не му дозволи никаква шанса на Вавринка, некогаш еден од најдобрите тенисери во светот.

Во следната фаза на турнирот во Рим, Ѓоковиќ за ривал го има Канаѓанецот Оже – Алиасим. Во 1/4 финалето покрај овие двајца тенисери се уште и Зверев, Циципас, Синер, Гарин. Рафа Надал својот меч ќе го игра вечерва и тоа против Шаповалов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп…

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

Медведев поразен: Ѓоковиќ во финале против Алкараз

Рускиот тенисер Даниил Медведев е поразен во…

Циципас и Алкараз ќе играат во финалето…

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас, се пласираше во…