Објавено на:

Јавниот долг на Италија руши рекорди: Секое семејство должи над 100.000 евра

t

Јавниот долг на Италија собори уште еден рекорд во февруари и надмина 2,736 трилиони евра, соопшти централната банка на земјата.

Во споредба со декември, јавниот долг на Италија се зголеми за речиси 59 милијарди евра (+ 2,1%) и достигна рекордно високо ниво од 2,736 милијарди евра.

„Ова е историски рекорд! Кога би зборувале за долгот на секое семејство, тој би изнесувал 104.482 евра – долг за срцев удар“, рече Дона, претседател на Националниот сојуз на потрошувачи на Италија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО: Италија отвара Музеј на Холокаустот во…

Музеј посветен на сеќавањето на Холокаустот постои…

Арсовска на средба со италијанскиот амбасадор: Продолжуваме…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска…

Капетан во италијанската морнарица осуден на 30…

Капетан на италијанската морнарица е осуден на…

(Видео) Судир на воени авиони: Двајца пилоти…

Двајца пилоти на воената авијација загинаа во…

Криумчарите ги фрлаа децата од брод: Страшни…

Мигранти кои го преживеаја бродоломот во близина…