Јанакиески осуден уште на 3 години и 6 месеци затвор

t

Екс министерот Миле Јанакиески е осуден на казна затвор од 3 години и 6 месеци за случајот „Топлик“, односно за изградбата на „Сончев град“.

На три години затвор е осуден Томе Ѓурчилов, а останатите обвинети Димитар Димовски, Марица Тасева, Димитар Гачев и Веса Томчевска, добија условна казна од две години.

-Исто така се задолжуваат обвинетите да ја надоместат причинетата штета, истакна судијата Осман Шабани.

Предметот кој беше отворен од поранешното СЈО се однесува на продажба на градежно земјиште за изградба на населбата „Сончев град“ во Сопиште.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европски првак загина на бојното поле во…

Трагична вест доаѓа од бојното поле во…

Разбиена „терористичка мрежа“ што планирала напади

Грчката полиција и разузнавачките служби денеска соопштија…

Маричиќ: Важно да се држиме на обврските…

Процесот на уставни измени ќе започне пред…

СУГС „Никола Карев“ е најдобар кошаркарски тим…

Денеска, на завршниот финален натпревар во средношколска…

Чкембари во војна со управата: Вие сте…

Откако управата на битолскиот ракометен клуб Пелистер…