Јанша предупредува на домино ефект доколку Украина падне

t

Јанез Јанша денеска предупреди на домино ефект доколку Украина падне, истакнувајќи дека судбината на таа земја е клучна не само за Европа, туку и за целиот свет.

Тој смета дека сега е време Европа да се ослободи од енергетската зависност од Русија, пренесе „СТА“.


„Ако Украина падне, Молдавија е следната, а потоа Грузија. Работите би можеле да зовријат на Западен Балкан – секаде каде што периферијата на ЕУ сè уште не е во (Европската унија) и НАТО. Тогаш балтичките земји речиси сигурно ќе бидат следните, и тогаш сме на работ на сериозен конфликт кој би можел да предизвика Трета светска војна“, изјави тој во интервју за Siol, Nova24 и Planet TV.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски…

Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи…

СПЦ ја одобри и благослови, а Фанар…

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од…

Ги нервирал чуварите и затворениците: „Поради недисциплина“…

Германските медиуми објавија дека поранешниот тенисер Борис…

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Засилени контроли: Само вчера, 144 казни во…

Министерството за внатрешни работи во текот на…