Објавено на:

Јапонија го отстрани “Азов” од листата на терористи и се извини што не била добро информирана

t

Јапонската безбедносна служба ПСИА го отстрани од списокот на терористи украинскиот неонацистички баталјон „Азов“.

Агенцијата објасни дека украинскиот баталјон бил вклучен во референтниот прирачник за меѓународен тероризам во 2021 година врз основа на информации од јапонски и странски медиуми и без да се земе предвид независна проценка.

Жалиме што баталјонот Азов беше означен како неонацистичка организација во Именикот за меѓународен тероризам 2021 година – се наведува на веб-страницата на ПСИА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Северна Кореја “го поздрави” зближувањето меѓу Јапонија…

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јол пристигна денеска…

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени го…

Арсовска се сретна со новоименуваниот јапонски амбасадор…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

Поради дојави за бомби затворени стотици училишта…

Јапонската полиција трага по лице кое испратило…

Јапонија стравува дека Кина ќе ја “запали”…

Азија би можела да биде утрешната Украина,…