Објавено на:

Јапонија добила понуда да стане дел од АУКУС!

t

Јапонија доби неофицијални понуди да стане дел од воениот блок AUKUS, кој минатата година беше формиран од Австралија, Велика Британија и САД, објави во вторникот весникот Sankei Shimbun.

Неколку неименувани јапонски владини претставници изјавија за весникот дека на Токио неформално му пристапиле таква можност од секоја од трите членки на алијансата.


Главниот секретар на јапонскиот кабинет Хироказу Мацуно во средата го негираше извештајот, велејќи дека „нема факт“ во написот на Санкеи Шимбун. Од Токио „не беше побарано да учествува во AUKUS“, рече тој.

Пактот AUKUS, кој во голема мера се смета за стратегија за спротивставување на зголеменото влијание на Кина во Пацификот, беше објавен од лидерите на Австралија, Обединетото Кралство и САД во септември 2021 година.

Неговата првична цел беше да и обезбеди на Канбера флота од подморници на нуклеарен погон, но сепак конвенционално вооружени. Но, минатата недела триото објави дека ќе соработуваат и за развој на хиперсонична технологија, при што Јапонија изрази поддршка за одлуката.

Според Санкеи Шимбун, вклучувањето на Токио во развојот на хиперсонични ракети е една од главните мотивации зад понудата на AUKUS.

Пред две години, Јапонија објави планови за создавање на два типа хиперсонично оружје – хиперсонични крстосувачки ракети (HCM) и проектили за лизгање со хипербрзина (HVGP) – велејќи дека тие би можеле да бидат во функција некаде помеѓу 2024 и 2028 година.

Земјата, исто така, работи на специјален противвоздушен систем за кој се верува дека може да ги собори дојдовните хиперсонични проектили со испалување гранати со екстремно големи брзини користејќи електромагнетна сила.

Канбера, Лондон и Вашингтон се исто така заинтересирани за можностите на земјата во сајбер војната, вештачката интелигенција и квантните технологии, се вели во весникот.

Санкеи Шимбун инсистираше на тоа дека јапонската влада генерално има „позитивно мислење“ за приклучувањето кон АУКУС, сугерирајќи дека тоа ќе го зголеми потенцијалот за одвраќање на Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…