Јапонија е на раб на рецесија

t

Јапонската економија слабее и може да влезе во рецесија. 

Земјата во првиот годинешен квартал забележал  намалување на економските активности, а во април се удвоил трговскиот дефицит што укажува на слабеење на третата според обемот економија во светот. Намалувањето на бруто домашниот производ (БДП) во првиот квартал изнесувало 0,2 отсто во однос на претходното тримесечје.

Јапонската економија се намалила во првото годинешно тримесечје по ануализираната стапка од 1,0 отсто, покажаа податоците на владата. 

Податоците покажуваат дека личната потрошувачка, којашто сочинува повеќе од половина од активностите во стопанството е скоро непроменета, а економистите очекуваа намалување од 0,5 отсто.Откако почна пандемијата, повеќе земји во светот беа во рецесија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поради дојави за бомби затворени стотици училишта…

Јапонската полиција трага по лице кое испратило…

Јапонија стравува дека Кина ќе ја “запали”…

Азија би можела да биде утрешната Украина,…

Како на времето: Јапонија и Италија ќе…

Италијанската премиерка Џорџија Мелони и нејзиниот јапонски…

Јапонија дава милион јени на семејствата што…

Јапонија од април ќе дава 1 милион…

(Видео) Кина, Северна и Јужна Кореја, Јапонија…

Новата 2023 година пристигна и во Јапонија,…