Објавено на:

Јапонија и САД воено се подготвуваат за кинеска агресија

t

Ваквиот развој на настаните веројатно ќе предизвика реакција на Кина, која го смета Тајван за одметничка провинција и која треба повторно да се обедини со главната територија на Кина, па дури и со сила доколку е потребно, наведува јапонската новинска агенција.

Според нацрт-планот, американските трупи ќе формираат времена база за првичниот напад на островите Нансеи, синџир што се протега од југозападните јапонски префектури Кагошима и Окинава кон Тајван.

На Окинава постојат голем број инсталации на американската војска во Јапонија.

Американските труби ќе добијат поддршка од јапонските одбранбени сили за испраќање војници на островите (Нансеи) доколку се случат „непредвидени настани” на Тајван, додаваат владините извори.

Меѓутоа, таквото распоредување би ги направило јапонските острови цел на кинеската армија, што би ги загрозило жителите, наведува Кјодо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува…

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…