Објавено на:

Јапонија стравува дека Кина ќе ја “запали” Азија како што Русија ја “запали” Европа

t

Азија би можела да биде утрешната Украина, предупреди јапонскиот премиер Фумио Кишида на прес-конференција на крајот од неговата турнеја низ земјите од Г-7, цитиран од светските агенции.

Тој изјави дека споделил со лидерите на земјите што ги посетил – Франција, Италија, Велика Британија, САД, дека има силно чувство за криза во областа на безбедноста во Источна Азија, пренесе БТА.

Фумио Кишида, чија земја е овогодинешниот ротирачки претседавач на Г7, ги обиколи сите земји на Г7 освен Германија поради проблеми со распоредот, каде што ќе замине во подоцнежна фаза.

„Лекцијата што треба да се научи од Украина е дека безбедноста на Европа и индо-пацифичкиот регион се неделиви“, рече Кишида на прес-конференција во Вашингтон, еден ден по разговорот со американскиот претседател Џо Бајден.

„Ситуацијата околу Јапонија е сè посериозна, помеѓу обидите за насилно менување на статус кво во Источното Кинеско и Јужното Кинеско Море, нуклеарните активности на Северна Кореја и нејзините ракетни тестови“, рече Кишида.

Тоа се однесува на желбата на Кина да го зголеми своето влијание врз спорната поморска област (Островите Парасел и Островите Спратли), што доведе до спорови со Јапонија, Филипините и Виетнам. Напнатост во регионот има и поради Тајван, кој Пекинг го смета за дел од кинеската територија.

Турнејата на Кишида уследи по најавата на Јапонија за драматична промена во јапонската воена стратегија. Како дел од оваа промена, Јапонија ќе ги удвои трошоците за одбрана во следните пет години.

Лидерите на Г7 ќе се состанат во мај на годишен самит во Хирошима, изборното упориште на Кишида, но и местото каде што на 6 август 1945 година, САД фрлија атомска бомба во првиот нуклеарен напад. По повод овој самит, Кишида денеска изјави дека на него Г-7 мора да покаже силна волја за зачувување на меѓународниот поредок и владеењето на правото по руската инвазија на Украина.

Тој повика на спротивставување на руската инвазија на Украина, велејќи дека доколку не се постапи по еднострана промена на статус кво, истото може да се случи на друго место, вклучително и во Азија, а со тоа мислејќи на Кина и нејзините ветувања дека ќе го анектира Тајван со сила доколку е потребно. .

„Истакнав дека агресијата врз Украина не е само европски проблем, туку и ризик за сите правила и принципи на меѓународната заедница и се согласив со шефовите на држави и влади дека самитот на Г7 во Хирошима треба да покаже силна волја да се одржи меѓународниот поредок заснован на владеење на правото“, рече Кишида.

Во петокот, за време на нивната средба со Бајден, двајцата лидери изјавија дека нивната унија е посилна од кога било.

Во врска со пропуштената можност да се сретне со германскиот канцелар Олаф Шол, Кишида рече дека тоа се должи на работните распореди и додаде дека би сакал што поскоро да има можност да размени мислења со него.

Тој нагласи дека единството и соработката во Г7 ќе ги дефинираат светските трендови повеќе од кога било. За глобалната економија, Кишида рече дека изгледите стануваат сè понеизвесни и дека Г7 мора да размисли за одговорите за намалување на ризиците.

Тој додаде дека Јапонија и САД работат заедно за да обезбедат отпорност на синџирите на снабдување и полупроводниците, но на прашањето дали Јапонија ќе поддржи силна контрола на кинескиот пристап до чипови објавени од САД минатата година, Кишида рече дека за конкретните мерки не е не може да каже ништо дефинитивно во моментов и додаде дека се потребни дополнителни консултации. Тој додаде дека ги поддржува напорите на Бајден да го ограничи пристапот на Кина до напредни полупроводници преку извозни ограничувања, но не се согласува со извозните ограничувања за опремата за производство на чипови што Вашингтон ги воведе во октомври.

Поранешниот руски претседател Дмитри Медведев, кој неодамна се карактеризира со прекумерна сладострасност, го обвини Кишида за срамно помирување со САД и предложи тој ритуално да прави харакири. Кишида на прес-конференцијата во Вашингтон не ги коментираше овие зборови, но не му беше поставен ниту директно прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…