Објавено на:

Јапонскиот премиер предупредува: Русија може да изврши инвазија и во источна Азија

t

Британскиот и јапонскиот премиер, Борис Џонсон и Фумио Кишида предупредија дека инвазијата на Украина може да се повтори во источна Азија доколку демократските сили не се спротивстават на автократските, пишува Гардијан.

„Украина утре може да биде источна Азија“, рече Кишида за време на посетата на Лондон, додека ги повика индо-пацифичките лидери да признаат дека инвазијата на Украина не е само европски проблем. Запрашан за импликациите за Тајван, тој рече: „Ние мора да соработуваме со нашите сојузници и истомисленици и никогаш да не толерираме унилатерален обид за промена на статус кво со употреба на сила во Индо-Пацификот, особено во источна Азија”.

Тој додаде: „Големата агресија на Русија против Украина е јасно кршење на меѓународното право, кое забранува употреба на сила против суверенитетот и територијалниот интегритет на една нација“.

Претходно, Џонсон рече: „Ние во Британија признаваме дека нашата безбедност во Европа е неделива од безбедноста, нашата колективна безбедност, во Азија-Пацификот, во Индо-пацифичкиот регион.

„И има директно читање од дејствијата на автократските, принудни сили во Европа, до она што може да се случи во источна Азија“. Двете земји потпишаа договор за меѓусебен пристап за нивните две сили, делумно посветен да ги одржуваат морињата слободни и отворени.

Кишида, исто така, најави нови санкции, вклучително и замрзнување на имотот на 140 руски физички лица и проширување на забраната за извоз за да ги вклучи и руските воени фирми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Херсон доби нов проруски шеф на регионот,…

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо,…

Дачиќ му се пожали на Лавров: Тешка…

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска…

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…