Јовановиќ: Левица стана екстремна десница

t

Истражувачот Бранимир Јовановиќ, кој последните години е ангажиран во престижниот Виенски институт за меѓународни економски истражувања, во интервју за емисијата “Во Ценатар” го коментираше политиките на партијата Левица во која своевремено бил и основач.

Според Јовановиќ, идејата на Левица се потрошила за време на референдумот, кога тие излегоа со националистички ставови.

“Партијата Левица денеска во Македонија е екстремна десница. Тие се националистичка партија, иако имаат и социјалистички моменти”, изјави Јовановиќ во интервјуто кај Васко Ефтов.

За односите во Левица, Јовановиќ нагласи дека Апасиев се востоличил за претседател, ги сменил логото и статутот, и според него, единствено не го сменил името на партијата.

“Треба и тоа да го направи, треба Левица за да ја прекрсти во Десница и ќе има партија каква што му доликува”, коментира Јовановиќ за Апасиев во емисијата “Во Центар”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛЕВИЦА БАРА ИТЕН ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ СО…

ЛЕВИЦА НА СЕДНИЦА НА ЦК ГО РЕАФИРМИРА…

(Видео) Левица: По нарачка на сопственикот на…

Политичката партија Левица денеска излезе со официјално…

(Видео) Ковачевски ја злоупотребува премиерската функција за…

Ковачевски ја злоупотребува премиерската функција за црна…

(Видео) Дали Муцунски не сака да ги…

Во Ново Лисиче беше нападнат советник на…

(Видео) Левица ја оспори двојазичноста на полициските…

Политичката партија Левица поднесе иницијатива до Уставниот…