Јовановски: ЕУ не ја сака Македонија во своите редови

t

Еден од коосновачите на мото-клубот „Ноќни волци“, Ленин Јовановски смета дека е невозможно ЕУ да бара од нас да се договориме за нешто што не можеме да се договориме во спорот со Бугарија.

-Не можеме да се договараме со некој што не е во право. Отсекогаш сум против договорите со Бугарија. Односот на бугарските политичари кон нас е навредлив и вулгарен. Се користат фашистички изјави, омраза и тоа треба да се осуди.


Да бев на местото на Борел, ќе им кажев на бугарските власти и ќе им вратев со тегнење за уши и ќе им кажев дека ќе ве исклучиме од ЕУ доколку вашите постапки не се променат. Тие не личат на земја што е дел од ЕУ. Моето мислење е дека ЕУ не ја сака Македонија во своите редови. Верувајте оваа состојба што се кажува сега со украинската криза се шарени лаги и политики кои не доликуваат, кажа Јовановски во емисијата „Само вистина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во ЕУ ќе се зајакнат македонскиот идентитет…

Министерката за европски прашања на Република Финска…

Пахор: Се решава судбината на Западен Балкан,…

Претседателот на Словенија Борут Пахор изјави дека…

Косово може да придонесе за подобра ЕУ,…

Косовскиот премиер Албин Курти на денешната средба со министерката…

(Видео) Пендаровски: За мене францускиот предлог е…

Советот беше во полн состав, плус на…

Им текна дека постоиме, Бербок: Не смееме…

Не смееме повеќе да губиме време во…