Објавено на:

Јотова: Бугарија не може да ѝ каже “да” на Македонија без гаранции

t

Бугарија не може да каже „да“ за членство на Република Северна Македонија во ЕУ, додека нашата земја нема доволно гаранции утврдени во конкретен и значаен документ на европско ниво за да бидат земени предвид во секој чекор од преговорите, изјави потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова.

Таа ја коментираше темата за Македонија пред новинарите во Бугарската академија на науките, каде што учествуваше на меѓународна годишнина конференција на Институтот за бугарски јазик.


Според неа, за жал, антибугарските позиции во земјава стануваат се посилни, вклучително и на највисоко ниво, и нема желба за дијалог.

Таа додаде дека „резултатите од активноста на историската комисија, која минатата недела беше кај нашиот источен сосед, „се повеќе од оскудни“, но нема информаци, односно едвај е направен чекор во која било насока, барем во позитивна“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинец од Харков уапсен во хотел во…

На 05.07.2022 година во 01 часот во…

(Видео) Се вжештува атмосферата пред Влада

Се вжештува атмосферата пред Владата. Иако во…

Познат е новиот ковид биланс, бројот на…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Средба на Пендаровски со претседателот на Европскиот…

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со…

Левица: Во 19:00 часот се гледаме пред…

,,СОГРАЃАНИ, ПАТРИОТИ, МАКЕДОНЦИ - ПРОТЕСТИТЕ ЗА ОДБРАНА…