Јотова се надева дека “Македонија ќе ги исполни условите” за вистински почеток на преговори со ЕУ

t

„Мора да се искористат сите напори на сите власти во Бугарија за нашата земја да влезе во Шенген, вели бугарската потпретседателка Илијана Јотова за БНТ.

– Повикот на Фон дер Лајен дека е време Бугарија и Романија да влезат во Шенген е стар 13 години. Бугарија ги исполни сите технички критериуми уште во 2011 година, од тогаш до сега секогаш се наоѓала нова состојба.Проширувањето во пар не е најдобар начин“, коментира Илијана Јотова.

Таа изрази надеж дека Република Македонија ќе ги исполни условите за почеток на вистински преговори за членство во Европската Унија.

„Извештајот од мониторингот и за Бугарија и за Романија одамна не функционира, стана излишен и обвиен, служеше за внатрешно-политички препукувања, неговото елиминирање беше однапред определено. Многу влади работеа на елиминирање на овој мониторинг“, додаде Илијана Јотова.

За измените во Уставот, таа рече дека тоа е навредливо бидејќи „некои од политичарите на нив гледаат како на потрошувачка кошничка“.

„Барањето за сериозни реформи во судството досега не е исполнето“, рече и Илијана Јотова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на…

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…