Објавено на:

Јотова се пожали: Вршат притисок врз нашата “мала но многу вредна бугарска правда” да го тргнеме ветото за влез на Македонија во ЕУ

t

Бугарската потпретседателка, Илијана Јотова денеска ја коментираше националната конференција „Европска перспектива за добрососедски односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија“ што се одржа во Софија.

Јотова призна дека има притисок врз Бугарија да го укине ветото за влез на Македонија во ЕУ и „тоа се должи на фактот што не успеавме да воспоставиме рамнотежа меѓу геополитичките интереси и геополитичките одлуки на ЕУ и нашата мала, но многу вредна бугарска правда во однос на процесите во Република Македонија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија ја бојкотира ЕУ: Нема да учествува…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени…

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

Брзината на ЕУ интеграции најмногу зависи од…

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на…

ЕУ го укинува визниот режим за Косово!

Земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички…

Маричиќ во Брисел: Започнува скринингот за поглавјето…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…