Објавено на:

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на Британија да испрати гранати со осиромашен ураниум во Украина

t

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, ги нарече плановите на Велика Британија за пренос на гранати со осиромашен ураниум во Украина „југословенско сценарио“.

„Југословенско сценарио. Овие гранати не само што убиваат, туку и ја заразуваат околината и предизвикуваат онколошки заболувања кај луѓето кои живеат во овие области“, напиша Захарова на својот канал Телеграм. Според неа, „наивно е да се верува дека жртви ќе станат само оние против кои ќе се користи“.

„Прво, војниците на НАТО, особено Италијанците, загинаа во Југославија. Потоа долго време се обидуваа да добијат отштета од НАТО за изгубеното здравје. Но, нивните барања беа одбиени. Кога ќе се разбудат во Украина? Не зборувам за зависници во Киев. Веќе за оние кои се уште се способни да размислуваат. Нивните добродетели ги трујат“, рече Захарова.

Претходно, заменик-секретарот за одбрана на Велика Британија, Анабел Голди изјави дека, покрај испораката на борбени тенкови „Челинџер 2“ на Украина, Велика Британија ќе го снабдува Киев со муниција, вклучително и гранати со осиромашен ураниум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…