Објавено на:

Јужна Кореја лансираше домашно произведена вселенска ракета за да постави сателити во орбитата

t

Јужна Кореја изврши лансирање на својата вселенска ракета „Нури“, во вториот обид да постави сателити во орбитата.

Домашното тристепено лансирно возило „Нури“, познато и како „KSLV-II“, полета од вселенскиот центар Наро во јужното крајбрежно село Гохеунг во земјата.


Лансирањето првично беше планирано за 16 јуни, но мораше да се одложи поради дефект на сензорот на резервоарот за оксидација на моторот од прв степен.

Првото пробно лансирање на „Нури“ се случи во октомври 2021 година без товар. Овој пат треба да лансира голем број сателити, вклучително и сателитот „PVSAT“ со системи за тестирање на проектили и голем број материјали, како и четири мали сателити „CubeSat“.

Летот ќе трае околу 16 минути додека не ја достигне целната височина од 700 километри, каде носивоста и баластот, само 1,5 тони, ќе бидат одвоени од последниот, трет степен. Во 967-та секунда од летот ќе се ослободи баластот тежок 1,3 тони. Показател за успешно лансирање ќе биде дали проектилот ќе може да го изнесе товарот на височина од 700 километри со саканата брзина од 7,5 километри во секунда.

Дали лансирањето било успешно или не, ќе биде познато околу 16:42 часот, откако сателитот „PVSAT“, кој се одвоил од третиот степен на ракетата, ќе испрати сигнал до станицата Крал Сејонг, која се наоѓа на полуостровот Бартон на Антарктикот. Но, податоците добиени од оваа станица се ограничени, па целосните информации за сателитот и ракетата ќе бидат достапни околу 17-18 часа по лансирањето. Податоците од „Cubsat“ ќе бидат достапни неколку дена по објавувањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,Туширајте се кратко, носете џемпери и дебели…

Германскиот вицеканцелар, шеф на „супер-министерството“ за економија…

Русија со кибер напад кон Литванија како…

Државни и приватни институции во Литванија се…

Нуров обезбеди полуфинале на Медитеранските игри

Македонскиот претставник Магомедгаджи Нуров се пласираше во…

Несреќа во Чешка: Воз се судри во…

Во Чешка се случи железничка несреќа во…

Mигрантите повторно навалија кон Грција

Во вкупно 24 случаи околу 1.130 бегалци…