Објавено на:

Јужна Кореја, САД и Јапонија: Она што го направи Северна Кореја е сериозна провокација

t

Неодамнешното севернокорејско ракетно тестирање е сериозна провокација, рекоа високи претставници од Јужна Кореја, САД и Јапонија, повикувајќи го Пјонгјанг да се врати на дијалогот и да ја прифати понудената помош во борбата против Ковид-19, пишуваат светските агенции.

Заменик-министерот за надворешни работи на Јужна Кореја, Чо Хјун-донг, заменик-државниот секретар на САД, Венди Шерман и јапонскиот заменик-министер за надворешни работи, Такео Мори, ова го кажаа на состанокот во Сеул, три дена по најновиот ракетен тест извршен од Северна Кореја.

На трилатералниот состанок на дипломатите од второ ниво, прв од ваков вид од ноември, беше истакнато дека интензивирањето на тестирањето на оружјето што го спроведува Северна Кореја е сериозен проблем што треба итно да се реши.

Официјални лица на САД и Јужна Кореја изјавија дека Северна Кореја е подготвена за првата нуклеарна проба од 2017 година, за која Шерман рече дека ќе предизвика силен и јасен одговор, пренесуваат агенциите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…