Објавено на:

Јужна Осетија закажа референдум за припојување кон Русија

t

Актуелниот претседател на Јужна Осетија, Анатолиј Бибилов, закажа референдум за 17 јули за прашањето за присоединувањето на републиката кон Русија.

Во соопштението на веб-страницата на претседателот се наведува дека шефот на државата ја донел оваа одлука врз основа на историската желба на народот на Јужна Осетија за повторно обединување со Русија и во согласност со став 16 од член 50 од Уставот на Јужна Осетија.


„Свикајте референдум за прашањето за Република Јужна Осетија: „Дали го поддржувате обединувањето на Република Јужна Осетија и Русија?

Претседателот Алан Гаглоев, кој победи на изборите во мај, претходно изјави дека „штом ќе дојде време, Јужна Осетија ќе биде подготвена да одржи референдум за приклучување кон Руската Федерација“, пренесува РИА Новости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…