Објавено на:

Јужноафриканскиот претседател дрско кон НАТО: Нема да воведеме санкции за Русија – Конфликтот во Украина ќе се спречеше ако Алијансата престанеше да се шири на исток

t

Претседателот на Јужна Африка: Конфликтот во Украина можеше да се избегне доколку НАТО не се проширеше на исток!

Конфликтот во Украина можеше да се избегне доколку НАТО ги послушаше предупредувањата дека проширувањето на алијансата на исток ќе доведе до поголема нестабилност во регионот, изјави јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоза, кој додаде дека ќе се спротивстави на повиците за осуда на Русија.

„Рускиот претседател Владимир Путин лично ме увери дека е постигнат напредок во преговорите. „Сè уште не сум разговарал со претседателот на Украина, Володимир Зеленски“, рече Рамафоса, додавајќи дека му рекол на Путин дека ситуацијата треба да се реши со преговори.

„Има такви кои инсистираат на тоа дека треба да заземеме позиција што и се спротивставува на Русија. Наместо тоа, пристапот што ќе го преземеме е да инсистираме дека е потребен дијалог. „Вискањето и викањето нема да доведат до крај на тој конфликт“, рече Рамафоса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…