Објавено на:

Љубовта кон татковината пред се: Млад брачен пар од Украина го поминува медениот месец во одбрана на државата

t

Само неколку часа по нивната венчавка на првиот ден од инвазијата на Русија, Јарина Ариева и Свјатослав Фурсин се вклучија во борбата за заштита на својата земја.

Двојката требало да се венча во мај, но побрзаа да се венчаат во Киев минатата недела кога Русија изврши инвазија, пред да се приклучат на украинскиот отпор.


Облечени во маскирни јакни и држејќи пушка, парот му кажа на Дон Лемон од Си-Ен-Ен дека го поминале меден месец живеејќи во град под опсада и земајќи оружје за да се борат против руските трупи кои ја нападнале нивната татковина.

„Тешко е да се разбере оваа нова реалност што ја имаме“, рече Ариева, која е од Киев.
Таа рече дека тоа е првиот ден на пролетта и обично луѓето сеат сончоглед – националниот цвет на Украина – наместо тоа, сега се спротивставуваат на нападот на Русија.

„Никој овде не вели дека ќе загубиме и не плаче. Сите овде веруваат дека ќе победиме. Сето тоа е само прашање на време. Така, јас сум многу среќен што гледам оваа голема група на луѓе, навистина подготвени за борба. Подготвени да убиваат за својата земја. Не се сомневајќи во нашата победа во оваа војна“, рече таа.


Нејзиниот сопруг Фурсин е роден во западниот град Лавов и рече дека неговите „луѓе секогаш сакаат да бидат слободни. Овие луѓе се подготвени да се борат за својата слобода“.

Одејќи на борбени мисии, тој е загрижен за безбедноста на своето семејство – сопругата, родителите и сестрата – но рече дека „ќе направи се за да ги заштити“.

Ариева рече дека работи секој ден и иако е „тешко чекам мојот сопруг да се врати од борбени мисии“, сите си помагаат.

„Животот овде е различен, но тоа е живот. Луѓето се шегуваат и се смеат. Тоа е многу интересно да се види. Тоа е друг вид на живот што се промени со почетокот на војната, но тоа е живот“, рече таа.


Двојката ја повика меѓународната заедница да и помогне на Украина со пари, храна, оружје и медицинска помош и да воведе повеќе санкции кон Русија.

Фурсин рече дека се надева дека наскоро ќе дојде време кога ќе може да ги собере семејството и пријателите „сите на едно место и да се напие добра чаша вино. И да им каже на сите: „Ура, војната заврши, ние победивме“.

Сепак, пред тоа време, тој рече дека сака „сите на овој свет, вклучително и Русија и рускиот народ, да запомнат“ дека се борат „за слободата на светот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…