Објавено на:

Њу Јорк Тајмс: Првите тенкови Абрамс пристигнаа во Украина

t

Првите тенкови Абрамс веќе пристигнаа во Украин јави Њу Јорк Тајмс повикувајќе се на два неидентификувани извори од Пентагон кои рекле дека тенковите пристигнале тајно неколку месеци пред најавеното.

Има информации дека тенковите веќе се на фронтот и се употребуваат од украинската војска во контраофанзивата. Сепак не е специфицирано за колку тенкови станува збор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Деклариран Македонец натепал деклариран Бугарин во Охајо,…

Поранешниот премиер Никола Груевски продолжува со серијалот…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Највисокиот американски генерал го предупреди Конгресот за…

Официјален Пентагон тврди дека неусвојувањето на новиот…