Објавено на:

Ќерката на Медлин Олбрајт инвестираше 236 милиони долари во Косово

t

Во американскиот Конгрес, Косово потпиша договор со компанијата „Милениум челенџ корпорејшн“ за Компактната програма, со вкупна вредност од 236,7 милиони долари. Договорот го потпишаа извршниот директор на корпорацијата и ќерката на поранешниот американски државен секретар Медлин Олбрајт – Алис Олбрајт и министерката за економија Артана Ризваноли, во присуство на претседателот и премиерот на Коово, Вјоса Османи и Аљбина Курти.

Преку овој договор т Косово ќе има корист од два проекта, кои во исто време се сметаат за најголема инвестиција на американската влада во Косово, а  целта на договорот е намалување на сиромаштијата преку економски раст и одржливо снабдување со енергија.

Договорот потпишан во Вашингтон ќе треба да биде ратификуван во  Парламентот на Косово со две третини од гласовите.

Пред церемонијата на потпишување на договорот, Алис Олбрајт истакна дека „милиони луѓе“ ќе имаат корист од договорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ му дава на Косово 5.25 милиони…

Европската комисија префрли уште 5,25 милиони евра…

Сѐ е спремно за конфликт: КФОР вежба…

Мисијата на КФОР одржа воена вежба за…

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…