Објавено на:

Ќерката на Че Гевара: Му должиме на рускиот народ за фактот дека нашиот свет стана подобар

t

Најстарата ќерка на светски познатиот револуционер Ернесто Че Гевара, Алеида Гевара, ги нарече европските политичари кои воведуваат санкции против Русија „едни од најглупавите“.


„Ова се најглупавите луѓе што сум ги видел во животот, искрено ви кажувам“, изјави Гевара за РИА Новости.


Таа истакна дека Русија повеќе не е Советски Сојуз, а европските земји треба да одржуваат пријателски и партнерски односи со Руската Федерација, но наместо тоа тие се „толку груби, толку глупави што бараат непријатели“.

Според Гевара, тоа е затоа што Европа не ја знае историјата на рускиот народ и не се сеќава на неговите победи.


„Ние му го должиме на рускиот народ за фактот дека нашиот свет стана подобар, ако не беа Русите, што ќе беше со светот по Хитлер? додаде таа.


На прашањето дали Алеида Гевара верува дека САД и Европа си нанесуваат штета со воведувањето санкции на Руската Федерација, ќерката на кубански револуционер одговори дека тие нанесуваат разорен удар, додавајќи дека „тоа што го прават е апсурдно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ