Ќе биде кога, тогаш: Внатрешната контрола на МВР работи на случајот со примање поткуп на Блаце

t

За полициски службеници кои направија кривично дело во однос на поткупот се поднесени соодветни кривични пријави, вели Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со тоа дали се суспендирани од работа полициските службеници од ГП „Блаце”, за кои се поднесени кривични пријави за поткуп.

– За тоа постојат правилници, постојат упатства како и на кој начин ќе се користи опремата и секако дека покрај дисциплинската ќе има и материјална одговорност во овој дел. Ние известуваме и надлежно обвинителство кое што работи, а тоа е Одделението во ЈО за организиран криминал. Доколку се утврди дека има елементи на сторено кривично дело ќе одговараат и кривично тие полициски службеници коишто го сториле тоа кривично дело. Меѓутоа, мора да се знае точно да се утврди и оние коишто направиле и материјална штета на МВР да си ја покријат таа материјална штета, истакна министерот Спасовски .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Спасовски се пофали: Што сработи МВР…

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на…

Автомобилот на синот на заменикот-министер во МВР…

Пролетта кога беше ограбена фабриката за марихуана…

Акција на МВР: Доцна во ноќта приведен…

 Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција…

МВР со полни раце работа: 154 санкции…

 Во текот на вчерашниот ден (26.11.2022) продолжија…

Да не ги мислите: Полицијата е фокусирана…

Полицијата е фокусирана на пронаоѓање на сторителите,…