Објавено на:

Ќе биде ли Џонсон последниот премиер на Велика Британија?! – По победата на Шин Фејн ќе се обедини ли Ирска?

t

Како што Северна Ирска не е „обична“ земја, така и изборниот триумф на националистичката и левичарска партија Шин Фејн не е обична изборна победа. Шин Фејн на локалните избори одржани на 7 мај годинава доби 27 од 90 места во Парламентот, додека Демократската унионистичка партија, која доминира во законодавниот дом на Северна Ирска две децении, освои 24 места. Ирската националистичка партија Шин Фејн е за обединување со Република Ирска.

Станува збор за тектонска промена, имајќи предвид дека во стогодишната историја на Северна Ирска, од поделбата на островот на Република Ирска и Северна Ирска, која остана под британската круна, со Северна Ирска владееја унионистички, пробритански протестантски партии, па дури и од доцните 90-ти до денес, односно од потпишувањето на Договорот од Белфаст во 1998 година, со кој заврши периодот на „неволји“, како што сликовито го нарекуваат Ирците и Британците периодот на крвавиот конфликт околу статусот на Северна Ирска.

Во тоа време на Северна Ирска ѝ беше вратена самоуправа врз основа на поделбата на власта меѓу унионистите и националистите, односно протестантите и католиците. Националистичката пропартија Шин Фејн освои 29% од гласовите на историските избори и најмногу пратенички места во Стормонт, што до неодамна беше сосема незамисливо. Додадете го фактот дека Шин Фејн во моментов е најсилната политичка сила од двете страни на ирската граница, во Република Ирска и во Северна Ирска, јасно е дека овој исход, директна последица на Брегзит, му нанесе нов удар на британскиот премиер Борис Џонсон и долгорочно на единството на Обединетото Кралство.

Иако победата на Шин Фејн би означила историска промена која покажува сè помала поддршка за унионистичките партии, тоа засега е нереална опција, бидејќи референдумот за тоа прашање во Северна Ирска треба да го води официјален Лондон.

Победата значи и дека Шин Фејн има право да го избере првиот министер во Белфаст за прв пат откако Северна Ирска беше основана како земја со мнозинско протестантско население во 1921 година.

Шин Фејн беше водечки противник на напуштањето на Северна Ирска од Европската Унија заедно со остатокот од Обединетото Кралство, а еден партиски функционер предложи референдум за обединување на двете ирски земји веднаш по објавувањето на резултатите од референдумот за ЕУ, што го повтори и Мери Лу Мекдоналд, како начин за решавање на прашањето за ирската граница.

Прашањето дали Северна Ирска треба да се обедини со Република Ирска или да остане дел од Обединетото Кралство ги дели луѓето повеќе од 100 години, а крвавата граѓанска војна околу неа однесе илјадници животи. Сега би можело да дојде до промена.

Старџен, која е во дводневна посета на САД, вети дека ќе одржи втор референдум за независност на Шкотска до крајот на следната година. Во моментов, не е јасно како тоа ќе се случи бидејќи гласањето бара од владата на ОК да даде дозвола, а премиерот Борис Џонсон одби.

Последниот референдум, во 2014 година, беше одржан откако поранешниот премиер Дејвид Камерон му ги префрли потребните овластувања на Единбург. Шкотите гласаа со 55% наспроти 45% за останување во ОК. Според анкетите, електоратот сега е грубо поделен на средината по прашањето за независност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите…

Зборувајќи за време на државната посета на…

Еден гол му беше доволен на Интер…

Бранителот на пехарот во Купот на Италија,…

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве…

(Интегрален текст од изјавата на Богданка Кузеска,…

(Видео) Грев е ова што ѝ го…

Грев е тоа што ѝ го прават…

(Видео) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните…

Доколку на наредните избори не добиеме 100%…