Објавено на:

Ќе биде пеколно лето: Пушилин најави ослободување на Одеса до крајот на годината

t

Резултатот од специјалната воена операција во Украина треба да биде ослободување на „сите руски градови“, вклучително и Одеса, изјави во интервју за РИА Новости шефот на ДНР, Денис Пушилин.


„Треба да ги ослободиме сите руски градови“, рече тој, одговарајќи на прашање за судбината на Одеса.

Зборувајќи за иднината на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Пушилин истакна дека, според него, тој треба да се соочи со меѓународен суд поради воените злосторства во Донбас.

Пушилин ја поддржа и изјавата на пратеникот на Државната дума Адам Делимханов, кој учествуваше во специјалната операција, кој изрази надеж дека нејзините цели ќе бидат постигнати пред крајот на оваа година.
„Навистина се надевам дека е така“, рече шефот на ДНР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе биде пеколно лето: Пушилин најави ослободување…

Резултатот од специјалната воена операција во Украина…

Украина ја снемува парче по парче: Ослободувањето…

Кирил Стремусов, заменик началникот на воено-граѓанската управа…

(Видео) Густ чад над Одеса: Шест ракети…

Шест руски проектили денеска го погодиле украинскиот…

Момче загина, има повредени при гранатирањето на…

Тинејџер е убиен во новиот руски напад…

Одеса повторно “под оган”: При гранатирање оштетена…

Руските сили извршија ракетен напад на аеродромот…