Објавено на:

Ќе влезат пред нас? – Зеленски бара специјална и забрзана процедура за членство на Украина во ЕУ

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се обрати попладнево на донорската конференција на ЕУ за Украина со барање за средства и забрзана процедура за членство во ЕУ.

Конференцијата ја организираат Полска и Шведска во рамките на ЕУ. Целта е да се соберат средства за да и се помогне на Украина да се справи со последиците од војната со Русија.

Зеленски се обрати кусо на почетокот на конференцијата со барање за забрзана процедура за членство во ЕУ, што ја нарече „специјална процедура“ за членство.

– Членството на Украина мора да биде апсолутна реалност, не само ветувања и перспективи туку практични чекори, јас го знам тоа, и вие го знаете, мнозинството меѓу вас го разбира ова, изјави Зеленски пред присутните лидери на ЕУ, меѓу кои премиерите на Шведска, Полска, како и претседателите на Европскиот Совет и на Европската Комисија, Шарл Мишел и Урусла фон дер Лајен.

Премиерот на Украина, Денис Шимал, во својот говор го повтори ова барање, велејќи дека Украина сака членство во ЕУ веднаш, и дека „во одбрана на ЕУ„ ја води оваа војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што…

Во 18 часот пред Собранието на Србија…

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…