ЌЕ ГИ УНИШТИМЕ СИТЕ ШТО ДОАЃААТ СО ОРУЖЈЕ: Остра порака од командантот на украинската армија по мобилизацијата во Русија

t

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Велри Залужни, испрати порака во врска со најавената делумна мобилизација во Русија.

Залужни, кој се смета за најодговорен за големиот успех на украинската контраофанзива, рече дека војниците на бојното поле нема да прават разлика меѓу професионалните војници и мобилизираните резервисти и дека единствениот критериум ќе биде дали некој носи оружје.

„Ќе го уништиме секој што ќе дојде во нашата земја со оружје, без разлика дали е доброволно или поради мобилизација“, порача генералот Залужни во објавата на Твитер профилот на Министерството за одбрана на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јандриоски до политичарите: Не пишувајте утешителни статуси…

Политичарите во Македонија побрзаа на Фејсбук да…

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…