Објавено на:

Ќе има ли катастрофа и во Босна? Путин планира да ги прати “Вагнер” на Балканот?

t

Фактот дека Милорад Додик го користи национализмот како алатка за разгорување на етничките тензии, самата техника што доведе до жестока војна од 1992 до 1995 година и што меѓународната заедница не посветува доволно внимание на тоа е длабоко загрижувачки. Но, за секој кој се сеќава на тие години и како етнонационализмот ја распарчи државата, тоа е повеќе од застрашувачко, наведува во денешната анализа Avaz.ba

Додик не е сам во своите аспирации. Босанските Срби сочинуваат околу 30 отсто од населението на денешната држава Босна и Херцеговина, а многумина сакаат своја држава. Се чини дека рускиот претседател Владимир Путин сака да им помогне да го постигнат тоа. Некои сметаат дека рускиот лидер е за тоа Босна да стане нов фронт со Западот.

Но, дали луѓето сакаат нова војна? Истражувањето на Националниот демократски институт спроведено во Босна и Херцеговина во декември 2021 година покажа дека обичните жители не сакаат меѓуетничко насилство. Утврдено е дека малцинство од испитаниците во РС (34 отсто) ја поддржуваат декларираната намера на Додик да ја повлече РС од државните институции на БиХ, а 35 отсто се за независност на РС. Сепак, избегнувањето меѓуетничко насилство (72 проценти) и фокусирањето на економијата (69 проценти) се сметаат за поитни прашања отколку промовирањето на српското единство (49 проценти).

Сепак, руската инвазија на Украина предизвика загриженост дека Путин би можел да ја искористи ранливоста на Босна и зголемените етнички тензии. Босна е изложена и стратешки витална. Граѓаните на Србија, вклучително и проруските групи во Република Српска, организираа масовна поддршка за руската инвазија на Украина. Постои и елемент на заедничка вера: православното братство, кое се манифестираше за време на војната во Босна.

Аналитичарот Исмет Фатих Чанчар смета дека има поголем мотив Путин да интервенира отколку едноставно да ја вознемирува Босна. Тоа ќе „произведе значителни медиумски и психолошки реакции, оттргнувајќи го вниманието на светот од планот на Русија да ја уништи Украина“, пишува тој во написот за Кралскиот институт на Обединети служби (RUSI).

Значи, што може да се случи? Путин би можел да го активира планот за отцепување на Додик и да испрати членови на групата Вагнер, руски паравоени сили кои веќе дејствуваат во Украина, за евентуално да предизвикаат вооружен конфликт во Босна. Тоа би било катастрофално: паравоените формации од Србија, како онаа под команда на Жељко Ражнатовиќ (попознат како Аркан), кој беше убиен во 2000 година, извршија некои од најтешките злосторства во босанската војна. Она што може да се случи е уште еден крвав и ужасен конфликт каде цивилите ја плаќаат цената за лудоста на нивните политичари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пендаровски: Да внимаваме на “малигните актери”…

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски преку…

Ѓукановиќ: Националисти бараат прекројување на границите на…

Денес, националистите повторно се обидуваат да ја…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Нова мисија: Ердоган ќе ги “смирува” замрсените…

Ердоган во нова мисија: Дали Турција може…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…