“Ќе ме запамтите”: Тракторист нападнал полицајци и им се заканувал

t

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице на возраст од 63 години за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела „напад на службено лице при вршење работи на безбедноста“.

„На 23 август, осомничениот нападнал двајца полициски службеници од СВР Велес, нанесувајќи им телесни повреди. Откако управувајќи трактор не сопрел на зададените звучни и светлосни предупредувања од полицајците, туку продолжил да се движи кон индустрискиот дел од градот, оштетените со полициско возило го стигнале.

На знак од еден од оштетените со светлечка палка СТОП и гласно упатено барање да запре, осомничениот свртел со тракторот во лево и продолжил да се движи во правец директно кон оштетените. Со тракторот удрил прво во едниот, а потоа и во другиот полициски службеник.

Полицајците се обиделе да го запрат, но тој продолжил да ги удира со боксови. Кога конечно успеале да го совладаат, им се заканил дека ќе го запаметат, како и дека ќе ги уништи нив и нивните семејства“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителството.

Бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство или да го повтори делото, особено со оглед на упатените закани кон оштетените, јавниот обвинител доставил предлог на осомничениот да му се определи мерка притвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велешанка ги тепала сопругот, свекрвата и синот…

Вистинска семејна драма се случила вчеравечер во…

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Велес…

На пратениците Коциќ и Здравковски за 8…

Малолетници нападнале врсник во битолско

На 30.10.2022 во 01:00 часот А.Т.(40) од…

Како да живееме во племе: Скопјанец му…

Пензионер се заканувал со секира кон сограѓанин,…

Трагедија во беровско: Загина млад тракторист

Министерството за внатрешни работи информира дека на…