Објавено на:

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот на “Азовстал” поднесе тужба против Русија

t

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против Русија до Европскиот суд за човекови права. Ахметов е сопственик на металуршкиот комплекс Азовстал во Мариупол, кој бил уништен од напаѓачите. Таа, исто така, поседува и други големи индустриски претпријатија во Украина, обединети во концернот SCM.

Индустрискиот тајкун бара компензација за „грубите повреди на неговите имотни права за време на руската инвазија на Украина“. „Иако се уште не може да се утврди точниот износ на компензација поради тековната војна, се претпоставува дека Русија ќе мора да плати милијарди долари на г-дин Ахметов за кршење на неговите човекови права“, се вели во соопштението на СКМ. Ахметов, исто така, го повика судот во Стразбур да преземе итни привремени мерки за да се спречи „понатамошно блокирање, грабеж, пренасочување на тековите и уништување од Русија на житото и челикот произведени од погоните на SCM“.

Веќе минатиот месец, најбогатиот човек во Украина рече дека планира да ја тужи Русија за загуби од 17 до 20 милијарди долари предизвикани од бомбардирањето на челичарниците што ги поседува во разурнатиот Мариупол, се сеќава Dir.bg.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…