Објавено на:

Ќе пукне ли ембаргото за нафта на ЕУ уште пред да биде одобрено?

t

Земјите од ЕУ не можат да се договорат за ембаргото за нафта против Русија предложено од Европската комисија (ЕК) поради воената инвазија што Москва ја започна против Украина пред речиси три месеци. Мерката е дел од шестиот пакет санкции, но таа наиде на силен отпор, особено меѓу источноевропските земји.

Според „Bloomberg“, ќе биде отфрлен предлогот на Брисел за забрана на бродовите регистрирани во ЕУ да превезуваат руска нафта во трети земји. Грција, каде што се регистрирани повеќе од една четвртина од светските танкери со нафта, се изјасни против мерката.

Според извори на „Reuters“, против ембаргото се и Кипар и Малта. Агенцијата додава дека сепак ќе има ограничувања за нудење осигурување и други финансиски услуги поврзани со транспортот на руската нафта.

Светските медиуми коментираат дека Унгарија во оваа фаза не ја прифаќа европската забрана за увоз на руска нафта и стави вето, иако доби отстапување до крајот на 2024-та година во износ од 7,2 милијарди евра. Причината за овој потег е немањето гаранции за владеење на правото. Будимпешта се обидува да го поврзе одобрувањето на ембаргото за нафта со ослободувањето на средствата.

Попуст добиваат и Чешка и Словачка – сите три земји немаат пристап до море и, соодветно, пристап до друг извор на нафта, освен нафтоводите од Русија.

Бугарските власти предупредуваат и дека ќе стават вето доколку не добијат исклучок барем неколку месеци. Според пишувањата на медиумите во последните денови, ЕУ сепак одбива да и го даде на Софија тоа што го сака, бидејќи Бугарија има алтернативи – свој нафтен терминал на Црното Море и може да добива нафта од други извори.

Според „Reuters“, ЕК ќе се обиде да го ублажи отпорот на Источна Европа со средства за изградба на потребната инфраструктура. Изворите на агенцијата коментираат дека не станува збор за „милијарди евра“, туку за „многу помалку“. Дополнителни средства ќе бидат обезбедени за инвестиции во нафтоводи и евентуално за подобрувања во рафинериите во Источна Европа, од кои некои треба да преработуваат само руска нафта, пренесе „Reuters“.

Брисел се надеваше дека ќе дознае за ембаргото за нафта пред самитот на Г-7 и Денот на победата (9-ти мај), кој Русија го одбележа со воени паради низ целата земја. Овогодинешниот настан со нетрпение се чекаше среде непријателствата во Украина. Сепак, рускиот претседател Владимир Путин повтори многу од мотивите зад неговата „воена операција“ во Украина, како што Кремљ ја нарекува војната. Тој повторно ја коментираше борбата на земјата против неонацизмот и заштитата на населението во Донбас и го обвини Западот дека го предизвикал конфликтот.

Очекувањата дека Путин официјално ќе и објави војна на Украина и масовна мобилизација не се остварија. Пропаднаа и плановите за демонстрација на Ил-80 „Денот на страшниот суд“ – авионот со кој советската елита требаше да биде евакуирана во случај на нуклеарен конфликт. Москва официјално изјави дека временските услови се лоши, поради што е откажан целиот воздушен дел од парадата.

Извор: Денар.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…

Само со пријава ќе може да се…

Ние ќе бидеме таму за да воспоставиме…

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

Црно ни се пишува – Таравари: Целта…

Свесни сме дека ова доближување со власта…