Објавено на:

Ќе се возобновува Светиклиментовиот Универзитет на Плаошник

t

На денешната седница Владата ја разгледа и ја усвои Информацијата за реализација на проектот „Возобновување на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник“ подготвена од Министерството за култура – Управа за заштита на културното наследство.

Владината прес-служба соопшти дека е дадена согласност и мислење за оправданоста и продолжување на проектот.

Министерството за финансии е задолжено да обезбеди средства за негова реализација – во висина од 50 милиони денари во државниот Буџет за 2023-та и 22 милиона и 700.000 денари во Буџетот за 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се возобновува Светиклиментовиот Универзитет на Плаошник

На денешната седница Владата ја разгледа и…

(Видео) Руските воздушни сили погодија Универзитет во…

Русија продолжува со нападите во Украина како…

УКИМ продуцирал 134.600 високостручни кадри, над 13.800…

За 73 години постоење На денешен ден…

Во македонската тајна служба ќе се вработуваат…

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ)…

Пукање во германски универзитет, има повредени

Вооружен маж денеска отвори оган во германска…