Објавено на:

Ќе се задолжува подобро: Зеленски го менува шефот на Народната банка на Украина

t

Володимир Зеленски до Врховната Рада поднесе предлог-резолуција за назначување на Андриј Пишни за шеф на Народната банка на Украина, се наведува од информацијата на веб-страницата на Парламентот.


„Предлог уредба за назначување на Пишни А.Г. на функцијата претседател на Народната банка на Украина“, нацрт-законот со овој наслов чиј автор е Володимир Зеленски се појави на официјалната веб-страница на украинскиот парламент.


Претходно, Парламентот на Украина официјално го поддржа разрешувањето на шефот на националната банка на земјата, Кирил Шевченко, кој најави оставка „поради здравствени причини“. Според голем број медиуми, Шевченко е осомничен дека незаконски подигнал пари од Укргасбанк и веќе неколку недели е во странство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

Зеленска: Сите Украинци ќе станат посилни поради…

Првата дама на Украина Олена Зеленска во…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Шолц: Путин веќе не може да победи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот…