Објавено на:

Ќе се основаат културни-информативни центри во Белград и Скопје

t

Министрите на денешната владина седница го разгледаа и утврдија Предлог-законот за ратификација на Спогодбата меѓу Владата на Република С. Македонија и Владата на Република Србија за основање културно-информативни центри во Белград и во Скопје.

Со документот се модулира правната рамка со која се уредуваат правата и обврските на двете држави во однос на работа на културните центри.


Културните центри, согласно политиката на добрососедство придонесува за популаризација и презентирање на традицијата, културата и уметноста на Република С. Македонија.

Ваквите центри овозможуваат навремено и изворно информирање на граѓаните за актуелните културни текови во двете држави односно претставува мост за зближување и заемно запознавање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брнабиќ: Отвараме посебна инфраструктура за борба против…

Српската премеирка Ана Брнабиќ свечено го стави…

Нацев: Бев на лице место, специјалците дојдоа…

Универзитетскиот провесор по одбрана и безбедност, Александар…

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…