Ќе се сретнат ли Лавров и Зеленски првпат по почетокот на специјалната операција?

t

Патиштата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и украинскиот претседател Володимир Зеленски би можеле да се вкрстат оваа недела на состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк, но останува прашањето дали тоа воопшто ќе се случи?

Очигледно, средбата меѓу Лавров и Зеленски на седницата на Советот за безбедност на ОН нема да се случи, бидејќи извори од ОН наведуваат дека Украина на седницата би можела да ја претставува министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба, но не и Зеленски.

За такви настани не е потребно присуство на шефови на држави и обично се одржуваат на министерско ниво, објасни изворот, додавајќи дека Киев се уште не го потврдил учеството на Зеленски.

Претходно западните медиуми најавија дека Зеленски би можел да се појави на седницата и да седне на иста маса со „рускиот претставник“ доколку се одржи специјална седница на Советот за безбедност на ОН за Украина, но како што стојат работите тој, за разлика од Лавров, нема да присуствуваат на целата таа седница, но само на Генералното собрание на ОН.
Преплашените украински политичари категорично ја отфрлаат можноста за средба меѓу Лавров и Зеленски, но се убедени дека главниот настан на седницата на Генералното собрание на ОН ќе биде обраќањето на Зеленски и неговото претставување на „формулата за мир“.

Постојаниот претставник на Русија во светската организација Василиј Небензја оцени дека тоа ќе биде „уште едно шоу“, уште еден настап со „нула практични резултати“…

Очекувано, Зеленски има најмалку три гола. Пред се, да добие поддршка за неговата „формула за мир“ што ја предложи минатата година, да побара уште поголема воена и финансиска помош од западните земји и да бара решение за кризата со храна.

Руските експерти оценуваат дека секој обид на Киев да ги убеди неопределените земји да ја поддржат „формулата за мир“ ќе пропадне.

Рускиот политиколог Алексеј Зудин оценува дека иницијативите на режимот во Киев немаат врска со изнаоѓање излез од кризата, имајќи предвид дека Украина донесе декрет со кој се забрануваат какви било преговори со Русија додека е на власт Владимир Путин.

„Имајќи ја предвид оваа околност, секој разговор за мир и преговори е бесмислен, бидејќи под мир Украина значи целосна капитулација на спротивната страна“, посочува експертот.

„Формулата за мир“ на Зеленски од 10 точки е неприфатлива за Русија, бидејќи, меѓу другото, вклучува барање за повлекување на руските сили од Доњецката и Луганската народна република, регионите Запорожје и Керсон, па дури и од Крим, што повикува на ја доведуваат во прашање судбината на милиони Руси кои живеат на таа територија и кои се изложени на најстрашниот терор на Киев.

Москва, пак, инсистира на признавање на „новите територијални реалности“, т.е. припојување на тие региони кон Русија врз основа на резултатите од референдумот и итен прекин на вооружувањето на Украина од страна на Западот. Исто така, Русија, за разлика од Украина, никогаш не ги одбила мировните преговори, додека „планот на Зеленски“ го доживува како „бесмислени ултиматуми“.

Шоуто на комичарот во ОН е осудено на пропаст
Зудин посочува дека многу земји не се подготвени да ги поддржат авантурите на режимот во Киев, дури ни под притисок на Вашингтон, за што сведочи нивното масовно одбивање да гласаат за антируски резолуции во ОН.

„Мислам дека обидите за промена на односот на неутралните земји кон ситуацијата во Украина нема да бидат успешни, бидејќи дури и во САД има сомнежи и замор. Проектот наречен „Украина“ очигледно умира, тој е дискредитиран и ако е така, тогаш нема смисла да се поддржува, дури и покрај притисокот од САД“, објасни Зудин.

Има најава дека Зеленски ќе се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден во Белата куќа во Вашингтон по неговиот настап во Генералното собрание на ОН, а ќе присуствува и на седницата на Конгресот, но на неа нема да зборува, туку само ќе се сретне. со одредени американски конгресмени.

Киев очекува дека настапот на Зеленски во Обединетите нации ќе биде увертира за глобалниот „мировен самит“ што би можел да се одржи во Украина оваа есен, на кој Москва не беше поканета. Експертите сепак посочуваат дека војната што Западот ја започна против Русија во Украина не може да се реши без учество на Москва и без да се земат предвид нејзините безбедносни интереси.

Инаку, немаше контакти на високо ниво меѓу Москва и Киев по неуспехот на мировните преговори во Истанбул на крајот на март минатата година, еден месец по почетокот на руската специјална воена операција во Украина, додека Лавров и Кулеба последен пат се сретнаа лице в лице на почетокот на март минатата година.

Американците ги туркаат Германија и Јапонија во Советот за безбедност на ОН
Иако Киев се надева дека „главна ѕвезда“ на 78. заседание на Генералното собрание на ОН ќе биде Зеленски, медиумите многу повеќе обрнуваат внимание на најавениот говор на американскиот претседател и неговиот предлог за проширување на Советот за безбедност.

Во моментов, Советот за безбедност на ОН има пет постојани членки: Русија, Велика Британија, Кина, САД и Франција, а секоја од овие земји има право на вето. Десет членови на Советот, избрани на географска основа, имаат статус на непостојани членови.

Соединетите Американски Држави ќе инсистираат земјите кои споделуваат прозападни ставови да се приклучат на Советот за безбедност на ОН и во овој контекст, Вашингтон би сакал да ги види Германија и Јапонија во реформиран Совет за безбедност, додека Москва се залага за поголема застапеност на азиските, африканските и латинските Американските земји, вели рускиот експерт Игор Шатров.

Русија особено ги посочува Индија и Бразил како достојни кандидати за постојано членство во Советот за безбедност на ОН, додаде експертот, потсетувајќи истовремено дека ОН се основани од државите победници во Втората светска војна, но дека Американците сега се активно обидувајќи се да ги втурнат Германија и Јапонија во Советот за безбедност, кои историски не би можеле да бидат во него како земји кои иницираат војна.

„Тие во моментов се претставници на западниот блок. И без нив, меѓу постојаните членки на Советот за безбедност на ОН, преовладуваат земјите од западниот блок. САД, Велика Британија и Франција секогаш имаат единствен став, а овие две европски земји постапуваат по диктат на САД…“, вели Шатров.

Сепак, засега не се јасно дефинирани критериумите за прием на една земја во Советот за безбедност на ОН, но сосема е јасно дека Вашингтон сака новите членки на Советот за безбедност да се придржуваат до прозападниот став за клучните глобални прашања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…