Ќе се топлиме на сонце: Огревното дрвото во Македонија достигна 5000 денари за кубик

t

Огревното дрво за загревање на домовите чини до 5.000 денари по кубик, јавува ТВ Алфа по обиколката на приватните складишта.

Според она што го констатира телевизијата во разговор со приватните сопственици, цените се многу поскапои од лани. Кубик бука е околу 2.800 денари, додека од даб чини 4.600 денари.


Од јавното претпријатие „Национални шуми“ пак возвратиле дека одговор за тоа колку ќе чини нивното дрво за огрев ќе може да дадат за неколку дена.

Сопствениците велат дека на новата цена најмногу влијае нафтата и работната сила.

Покрај дрвото за огрев, поскапени се и пелетите како алтернативно загревање по најавите за уште едно поскапување на електричната енергија.

Во моментов постои забрана за извоз на огревно дрво од БИХ и Србија, што придонесува побрзо да се празнат складиштата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Пробугарската Влада ги жртвува Македонците и…

На петтиот ден од сенародниот протест, на…

Еве кој бара да го прифатиме францускиот…

Сегашниот претседател на Европскиот совет Шарл Мишел…

Како пред референдумот – пак се јави…

Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен…

ПОЧИНАА 2 ЛИЦА: Регистрирани 355 нови случаи…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Михајловски: Не е точно дека не можеме…

Не е точно дека не можеме да…