Објавено на:

Ќе јаваат коњи: Шокантна изјава на европски министер, нема да има доволно гориво за сите

t

Рационализирањето на горивото во Ирска „може да биде реалност на есен“, предупреди националниот еврокомесар Мерид Мекгинис, додавајќи дека се очекува земјата да се соочи со големи енергетски ризици во наредните месеци поради тековниот конфликт во Источна Европа.

„Се обидуваме да се осигураме дека кога станува збор за зголемен енергетски ризик во есен и зима, да бидеме подготвени за тоа“, рече Мекгинис во средата интервју за Irish Mirror.

Последен пат Ирска воведе рационализација на бензинот се случи за време на нафтената криза во 1970-тите. Тогаш мерката донесе хаос кај пумпите.

ЕУ се соочи со енергетска криза во текот на изминатите месеци, бидејќи земјите-членки презедоа чекори за намалување на руските енергетски резерви откако Москва започна воена операција во Украина.

Некои претставници на ЕУ го обвинија Кремљ дека ги користи енергетските ресурси како политичко оружје, велејќи дека украинскиот конфликт ги зголеми цените на бензинот и дизелот, ја зголеми инфлацијата и ги зголеми трошоците за живот. Москва ги отфрли обвинувањата, велејќи дека актуелната криза е резултат на системски грешки во економските политики што ги спроведуваат европските лидери.

Мекгинис предупреди дека ако притисокот врз горивата ќе продолжи во наредните месеци, што е веројатно, тогаш рационирањето можеби ќе треба да стане дел од секојдневниот живот, додавајќи дека ЕУ работи на дополнителни мерки за олеснување за домаќинствата доколку цените продолжат да растат.

Ирска има планови за итни случаи подготвени да ги спроведе доколку има проблеми со снабдувањето со гориво во наредните месеци, рече вицепремиерот Лео Варадкар како одговор на предупредувањето.

Во исто време, тој изрази надеж дека плановите нема да треба да се спроведат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрово пожар во скопско училиште – сите…

Утрово во скопската населба Аеродром, поточно во…

Интересен податок: Како заработувале Бајден, Борисов, Обама,…

Минатата година, во февруари, пошироката јавност беше…

ОД ДЕНЕСКА ПИЈАЛАЦИТЕ ПОЕВТИНУВААТ ДО 30%; Паѓаат…

„Гарантираната цена“ која веќе се применува кај…

ПОЖАР ВО КРИВОПАЛАНЕЧКО; Гори борова шума и…

Сува трева и борова шума од рано…

Серија земјотреси во Италија, најсилниот од 4,2…

Неколку земјотреси, од кои најсилниот бил со…