Објавено на:

Џабе санкциите: Русија ги зголеми приходите од нафта за 50%

t

Приходите од нафтата на Русија се зголемија за 50 отсто оваа година, иако трговските ограничувања наметнати по инвазијата на Украина поттикнаа многу рафинерии да избегнат испораки од земјата, соопшти Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА).

Во 2022 година, Москва заработувала приближно 20 милијарди долари месечно од комбинирана продажба на сурова нафта и производи во вредност од околу 8 милиони барели дневно, објави ИЕА со седиште во Париз во својот месечен пазарен извештај.


Руските испораки продолжуваат да течат дури и кога Европската унија се приближува кон забраната за увоз, а меѓународните нафтени гиганти како Shell Plc и TotalEnergies SE ветија дека ќе ги прекинат купувањата. Азија останува главен клиент, а Кина и Индија преземаат набавки што повеќе не се посакувани во Европа, забележува Блумберг.

Во својот извештај, ИЕА, која ги советува големите економии, ја задржа својата прогноза за светските пазари на нафта главно непроменета. Глобалните пазари на гориво се намалуваат и може да се соочат со дополнителни тензии во наредните месеци бидејќи побарувачката во Кина закрепнува по серијата нови ограничувања поради Ковид.

Намалениот проток на руски рафинирани производи како што се дизелот, мазутот и нафтата ги продлабочи тензиите на светските пазари, наведува агенцијата. Седум последователни квартали се намалуваат залихите, откако резервите од т.н средните дестилати се најниски од 2008 година.

Но, и покрај сите превирања, Москва продолжува да ужива неочекувани придобивки во споредба со првите четири месеци од 2021 година. И покрај јавната осуда од страна на ЕУ за агресијата на Кремљ, вкупните приходи од извоз на нафта се зголемија за 50% оваа година.

Блокот останува најголемиот пазар за руски извоз во април, со 43 отсто од извозот на земјата, соопшти ИЕА.

Сепак, постојат знаци дека отпорноста на Русија почнува да се тресе.

Испораките паднаа за 1 милион барели дневно минатиот месец, а агенцијата проценува дека овие загуби може да се тројно зголемени во втората половина од годината. Санкциите на ЕУ против компаниите поврзани со Русија, како што е производствениот гигант Роснефт, ќе стапат на сила на 15-ти мај, а блокот се движи кон целосна забрана на испораките од земјата.

„Доколку се договори, новото ембарго ќе ја забрза тековната преориентација на трговските текови и ќе ги принуди руските нафтени компании да затворат повеќе бунари“, соопшти ИЕА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Бориславова: Во Бугарија има политичари кои земаат…

Бугарските безбедносни служби имаат информации дека нашите…

Санкциите удрија во срцето на системот на…

Енергетската карта засекогаш ќе биде прецртана бидејќи…