Објавено на:

Џабе ќе доаѓате: Индијците вратија британска дипломатска мисија дома – сакале да ги пишманат за Русија

t

Висока британска делегација од неколку партии, предводена од спикерот на Долниот дом на британскиот парламент, во последен момент била вратена од пат за Индија откако им стигнал абер дека џабе ќе тргаат.

Делегацијата требаше да ги притисне индиските власти околу одбивањето на Индија да се дистанцира од Русија, како и за дополнителното зближување меѓу двете страни по енергетска и финансиска основа.

„Во последна минута“ индиските власти ги изразиле своите забелешки околу целта на посетата, заради што британските парламентарци се враќаат дома.

Посетата на парламентарната делегација првично беше замислена само како „охрабрување“ за напредок во преговорите за слободна трговија меѓу Британија и Индија. Мисијата на Британците беше драстично сменета по руската инвазија на Украина.

Во вторникот прво Борис Џонсон разговараше со Нарендра Моди во обид да го искористи своето влијание врз премиерот на Индија, за да ја притисне Русија.

Индија не само што не воведе санкции против Русија туку почна со дополнителни нарачки на нафта и почна да работи на систем за плаќање на нафтата во рубљи и рупии. Освен гориво, Индија ќе продолжи да купува и други производи од Русија како и пред војната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Барди: Благодарам Македонијо! Добро да размислиме пред…

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Енис Барди,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

Партиите тврдат: Владејачкото мнозинство и Владата се…

Партиите од владејачкото мнозинство тврдат дека нема…

Планетата спасена: Вселенското летало на НАСА успешно…

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со…

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…