Џамбаски: САД и ЕУ да ја притиснат Македонија да го промени своето однесување

t

„Притисокот врз Бугарија доаѓа од западните земји и од САД и мора да се врати назад – тие мора да ја натераат РС Македонија да ги почитува договорите за да може да почнат преговорите за влез во ЕУ“, вели за бугарска Нова, европратеникот Ангел Џамбаски.

„Всушност, парадоксално, ова однесување на САД и ЕУ функционира во интерес на Русија. Договорот мора да се почитува, а не се почитува од владата во Скопје. Во учебниците, медиумите, политичарите продолжуваат да користат говор на омраза против Бугарија, тоа не се промени“, рече тој.

Според него, една од задачите на актуелната влада во Бугарија била да го пренесе ставот на нашата земја, но можеби сфатиле дека многу ќе страдаат.

„Ако бугарската влада се свитка, ќе се скрши. Оваа влада ја води Нинова, а Демократска Бугарија и служи на БСП. Ако се смени бугарската позиција за Северна Македонија, владата ќе падне“, рече Ангел Џамбазки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…

Влегол во филм: Монструмот од Цетиње убиваше…

Застрашувачка е големата сличност меѓу серијата „Црна…