Џамбаски: САД и ЕУ да ја притиснат Македонија да го промени своето однесување

t

„Притисокот врз Бугарија доаѓа од западните земји и од САД и мора да се врати назад – тие мора да ја натераат РС Македонија да ги почитува договорите за да може да почнат преговорите за влез во ЕУ“, вели за бугарска Нова, европратеникот Ангел Џамбаски.

„Всушност, парадоксално, ова однесување на САД и ЕУ функционира во интерес на Русија. Договорот мора да се почитува, а не се почитува од владата во Скопје. Во учебниците, медиумите, политичарите продолжуваат да користат говор на омраза против Бугарија, тоа не се промени“, рече тој.

Според него, една од задачите на актуелната влада во Бугарија била да го пренесе ставот на нашата земја, но можеби сфатиле дека многу ќе страдаат.

„Ако бугарската влада се свитка, ќе се скрши. Оваа влада ја води Нинова, а Демократска Бугарија и служи на БСП. Ако се смени бугарската позиција за Северна Македонија, владата ќе падне“, рече Ангел Џамбазки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Избегнете ги: На овие скопски улици и…

ЦУКС известува дека во овие утрински часови…

Босна ја стигна Македонија, и таа ќе…

Европскиот комесар за соседска политика и преговори…

Рекордно висок бројот на смртни случаи од…

Бројот на смртни случаи од огнено оружје…

Германскиот претседател ќе се сретне со екипата…

Германскиот претседател Франк – Валтер Штајнмајер во…

Внимателно возете, слаб снег провејува на Стража,…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…