Објавено на:

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе биде историски

t

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска изјави дека самитот на НАТО следната недела во Мадрид ќе биде историски и ќе донесе добри вести за Романија, но и за Украина, трансатлантските односи и самата алијанса.

„Ова ќе биде историски самит што ќе донесе длабоки промени. Ќе се фокусираме на зајакнување на присуството на НАТО на источното крило, а лидерите ќе ја објават големината и конкретниот придонес на различните сојузници. Очекуваме добри вести и за Романија. Тоа ќе биде самит на кој ќе го усвоиме стратешкиот концепт“, рече Џоана при посетата на градот Клуж.

Според него, црноморскиот регион ќе биде силно претставен на состанокот, кој ќе се одржи од 28. до 30 јуни, бидејќи има „витално стратешко значење за НАТО“.

„Истовремено, го очекуваме учеството на претседателот (Владимир) Зеленски – поддршката што ја има за Украина во праведната војна против рускиот агресор мора да продолжи. Ја поздравуваме извонредната вест од Брисел вчера, која ги дава Молдавија и Украина перспектива и ‘статус на кандидати за европска интеграција; тоа е нешто што исто така го поздравуваме’“, рече тој одговарајќи на новинарски прашања.

Тој додаде дека паралелно со добрите вести за земјите од НАТО, ќе има „многу лоши вести за Русија“.

„И можеби надвор од нашата географија, за првпат во историјата на самитите на НАТО, лидерите на Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Јужна Кореја ќе бидат со нас на самитот. Значи, ова е исклучително важен состанок. Добри вести за Романија, добри вести за НАТО, добри вести за трансатлантските односи, добри вести за Украина и, се надеваме, многу лоши вести за Руската Федерација“, рече Џоана.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…

Додик: Босна и Херцеговина не побара посебни…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска…

НАТО развива посебен план за Босна и…

НАТО го информираше Министерството за надворешни работи…

Повеќе од половина од Србите се против…

Повеќе од половина од српските граѓани кои…

НАТО ги обедини опозицијата и власта: Со…

Собранието денеска на 82. седница со 103…