Објавено на:

Џонсон: Благодарен сум за поддршката

t

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска се огласи кон членовите на кабинетот дека треба да започнат пазарни реформи на страната на понудата, со цел да се намалат трошоците за потрошувачите и за владата и им се заблагодари на неговите високи министри за поддршката што ја освои на гласањето за доверба во парламентот.

„Ние, како министри од Конзервативната партија, мора постојано да бидеме убедени дека иницираме реформи и ја подигаме вредноста во секоја фаза од нашата работа“, нагласи Џонсон во своето обраќање до неговиот кабинет, пренесува „Ројтерс“.

„Сега можеме да подвлечеме линија под прашањата што нашите противници сакаат да ги дискутираат и можеме да продолжиме да зборуваме за она што мислам дека луѓето во оваа земја сакаат да го имаат“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џонсон: Путин да беше жена, што очигледно…

Рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…