Објавено на:

Џонсон вели: Украина може да победи

t

Важно е Британија да продолжи да покажува поддршка за Украина на долг рок, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

Русите напредуваат сантиметар по сантиметар и за нас е од витално значење да го покажеме она што знаеме дека е вистина, а тоа е дека Украина може да победи и ќе победи, изјави Џонсон по враќањето од Киев во Британија, пренесува Гардијан.


Џонсон предупреди на ризик од замор во Украина како што минува времето.

Кога станува збор за замор, многу е важно да покажеме дека сме со нив на долг рок и да им ја дадеме стратешката издржливост што им е потребна, рече Џонсон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешка сообраќајна несреќа во Чаир: Повреден е…

Вчера во 06.40 часот во СВР Скопје…

ЦУК информира: Еве на кои планини нема…

Низ парк шумата Водно или низ нашите…

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…

Георгиевски: Не сме го виделе францускиот предлог,…

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата…