Џонсон: Лудило е да мислиме дека пандемијата е завршена, мора да се држиме до планот Б

t

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон денеска изјави дека е целосно лудило да се мисли дека пандемијата на корона вирус е завршена.

„Апсолутна глупост е да се каже дека сѐ е готово… мора да се држиме до планот Б“, рече премиерот Џонсон.


„Секако дека ќе ги држиме под контрола сите мерки, но мислам дека комбинацијата на рестриктивни мерки што ги правиме во моментов е вистинската“, објасни Џонсон, пренесува Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Над 100 новозаразени од ковид вчера

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се…

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска…

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…

Бајден вели оваа пандемија не е завршена..

Оваа пандемија не е завршена. Денеска одбележуваме…