Објавено на:

Џонсон предлага нова алијанса како алтернатива на ЕУ

t

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ повикувајќи се на неименувани извори објави дека британскиот премиер Борис Џонсон има таен план за формирање на нов економски и воен сојуз како алтернатива на Европска Унија.

Весникот наведува дека Џонсон својот план првпат го претставил на 9 април при неговата посета на Киев. Според Џонсон, лидер на новиот сојуз би била Велика Британија, а членки покрај Украина, би биле и Полска, Естонија, Литванија, Летонија, а во подоцнежната фаза, евентуално и Турција.

Британската иницијатива се потпира на држави кои го потврдуваат својот национален суверенитет, имаат либерални економски ставови и се спротивставуваат на политиките на Москва.

Украинските власти ниту го прифатиле ниту го отфрлиле британскиот план. Но, „Кориере дела Сера“ наведува дека Украина може да ја прифати идејата доколку ЕУ не и го признае кандидатскиот статус на Самитот на ЕУ на 23 јуни.

Италијанскиот весник наведува дека британскиот проект најверојатно ќе биде „колос на глинени нозе“ бидејќи Лондон нема капацитет како ЕУ, финансиски да ја поддржи Украина, ниту е сигурно дека Полска или балтичките земји ќе преземат иницијатива што може да ги загрози нивните односи со Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

Ковачевски повтори: И покрај сите потешкотии ЕУ…

Граѓаните на Македонија заслужуваат најголем кредит, бидејќи…

Борел ја предупредува ЕУ: Сфатете ги сериозно…

Европската унија треба сериозно да ја сфати…

Косово во ЕУ без визи од почетокот…

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде…

ЕУ ќе воведе нови санкции за Русија…

Европската унија ќе воведе нови санкции, лични…